Blog

Na co zwrócić uwagę wybierając garaż?

24.04.2019

Rozmieszczenie garażu na działce

 

Garaż wolno stojący ma pełnić ochronę dla naszego samochodu. Usytuowanie garażu na naszej działce musi być zaplanowane od samego początku. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki i domu jednorodzinnego. Standardowo garaż musi być oddalony od granicy działki o 4 m w przypadku ściany z oknem, oraz o 3 m dla ściany bez okna. Bliższe usytuowanie budynku jest możliwe tylko w sytuacjach szczególnych.

 

W przypadku garaży , których długość jest mniejsza niż 5,5 m a wysokość nie przekracza 3 m, można postawić bezpośrednio przy granicy sąsiedniej nieruchomości lub w odległości 1,5 m od granicy. Gdy mamy do czynienia z większym garażem, bliższe usytuowanie jest możliwe jeżeli mamy zapisane to w decyzji o warunkach zabudowy.

 

Zastosowanie garażu i jego wymiary

Stawiając garaż zadbajmy o to by był jak najwygodniejszy. Każdy przyszły użytkownik powinien przeanalizować jakie funkcje będzie pełnił garaż. Oprócz podstawowej, czyli domu dla samochodu, budynek może być wykorzystywany do majsterkowania, składzika na przydomowe narzędzia lub wiaty na drewno do kominka.

 

Jeżeli mamy możliwość i mamy na uwadze dobro naszego samochodu zdecydowanie wybierzemy szerszy garaż . 3,5 m szerokości i 6 m długości z reguły wystarczy dla każdego pojazdu osobowego. Oczywiście chcąc w garażu pomieścić samochód oraz drobne rzeczy z upływem lat garaż stanie się zbyt ciasny. Dlatego warto myśląc przyszłościowo, zaplanować odpowiednio wymiar garażu i przygotować więcej miejsca pod półki,regały czy osobne pomieszczenie. W zależności od tego jak chcemy by nasz garaż wyglądał, dobrym pomysłem jest wydłużenie jednego z jego boków.

 

W garażu o szerokości co najmniej 4 m powstanie wolna przestrzeń obok samochodu. Dzięki dodatkowej przestrzeni bez problemu poradzą sobie osoby z wózkiem dziecięcym, czy osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim. Większa ilość miejsca to również komfort w wyciąganiu zakupów z samochodu, przeprowadzeniu i odstawieniu roweru, czy schowaniu kosiarki do schowka przy garażu. Jeżeli będzie co najmniej 1,5 m wolnej przestrzeni wzdłuż którejś ze ścian można już zmieścić szafę na narzędzia, regały magazynowe oraz umywalkę bądź zlew.

 

 

Garaże mają być na tyle duże by mogły pomieścić oprócz samochodu także motocykl, rower czy inny sprzęt sportowy. W przedłużonym pomieszczeniu na jego końcu uzyskamy wystarczający zapas na szafki. Dzięki takiemu zabiegowi nasz garaż będzie na tyle szeroki by zaparkować pojazd jednośladowy obok samochodu.

 

Garaż to nie tylko miejsce parkingowe ale może posłużyć dla nas jako mały warsztat czy kącik hobbystyczny z możliwością spełniania swoich pasji i zainteresowań. Jeśli chcemy korzystać z wielu funkcji garażu możemy oddzielić miejsce postoju samochodu od miejsca do majsterkowania . Dodatkowa ściana działowa zmniejszy powierzchnie do ogrzania i pozwoli utrzymać czystość i porządek.

 

 

Do czego można wykorzystać
przestrzeń pod dachem?

 

W nowo budowanych domach często rezygnujemy z piwnic, a zagracone strychy są przepełnione nartami, sankami czy innym sprzętem sportowym, albo spełniają role suszarni. Co jednak gdy strych stanie się dodatkowym pokojem dla dzieci, salonem kąpielowym, czy po prostu nowym domem dla kolejnej rodziny.

 

Wtedy miejscem do przechowywania tego, co nie zmieściło się w domu będzie garaż. Jednak pod warunkiem, że i w nim będzie odpowiednio dużo miejsca. Proste i wygodne rozwiązanie daje nam garaż z dachem dwuspadowym czy czterospadowym. Nie wykorzystana przestrzeń pod dachem staję się idealna „do zadań specjalnych”. Rzeczy nie pasujące do przechowywania w domu takie jak narzędzia ogrodnicze, węże do podlewania, zapasowe opony, aż się proszą by umieścić je w miejscu do tego przeznaczonym. Garaż z dachem dwuspadowym daje możliwości, których brakuje w garażu z dachem płaskim. Zabudowując strop uzyskamy całkiem niezły kawałek powierzchni, co niewątpliwie uporządkuje rzeczy „odstawione na chwilę” lub niezbędne ale rzadziej używane.