Blog

Co trzeba wiedzieć przed postawieniem garażu?

15.06.2020

Własny garaż to naprawdę dobra inwestycja. Dzięki temu chronimy przede wszystkim nasz samochód przed czynnikami zewnętrznymi, np. zmienną pogodą oraz mechanicznymi, np. uszkodzeniami w postaci zarysowań lakieru przez gałęzie. Co istotne, garaż pozwala uchronić samochód przed kradzieżą, obecnie nadal bardzo często zdarzają się kradzieże auta spod domu, choć ciężko to pojąć. Co natomiast jest niezbędne do tego, by postawić garaż u siebie? O czym warto pamiętać? Sprawdźmy.

Kiedy zgłoszenie?

Decydując się na garaż, musimy z pewnością bliżej przyjrzeć się prawu budowlanemu i pozwoleniom. Jeśli chcemy zbudować garaż, np. z prefabrykatów, czyli solidnych elementów stalowych, musimy pamiętać o tym, że niekiedy wystarczy zgłosić chęć budowy, innym razem konieczne jest posiadanie pozwolenia na budowę. Garaże do 35m2 nie potrzebują pozwolenia na budowę, wystarczy zgłosić fakt budowy i odczekać mniej więcej 30 dni. W tym czasie Urząd Miasta/Gminy ma czas na to, by zapoznać się z naszym wnioskiem i w razie nieścisłości odrzucić wniosek lub zgłosić poprawkę.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że urzędnicy nie udzielą nam pisemnej dyspensy, dlatego, jeżeli po tym czasie nikt nie zgłosi obostrzeń, możemy śmiało stawiać garaż. Kolejną istotną sprawą jest oczywiście fakt, że możemy postawić dwa tego typu garaże na każde 500m2 działki. Czy to dużo, czy mało? Jeśli dysponujemy sporą przestrzenią, to wystarczająco. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że garaż o powierzchni 35m2 zmieści aż dwa samochody. Zatem jeśli mamy działkę o powierzchni 10a bez problemu możemy postawić garaż na 4 auta.

Pozwolenie na budowę garażu

Są jednak sytuacje, kiedy konieczne jest pozwolenie. Jeśli nasz garaż ma być w nietypowych rozmiarach, np. ponad 35m2, musimy starać się o pozwolenie na budowę, przekładając niezbędne dokumenty do Urzędu. W placówce z pewnością pomogą nam skompletować wszystkie potrzebne dokumenty.

Bardzo istotną kwestią jest oczywiście zabudowa i zagospodarowanie działki. Wszystkie newralgiczne tematy, jak np. odległość od płotu, warto sprawdzić w planie zabudowy naszej działki lub skonsultować z urzędnikiem. On powinien udzielić nam odpowiedzi na wszystkie pytania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed postawieniem konstrukcji warto jeszcze przemyśleć kwestie związane z tym, w jaki sposób powinien wyglądać nasz garaż, a także czy warto, by był ocieplany, czy nie. Ocieplenie pozwoli zachować wewnątrz komfort cieplny, co pozytywnie wpłynie na akumulator samochodu – nie będzie się zimą rozładowywać, jeśli „postoimy” dłużej. Warto także pomyśleć o dodatkach, czy potrzebujemy dodatkowych drzwi, okien, orynnowania itd. Rozsądniej jest wybrać również taką firmę, która od razu postawi nam wylewkę, czyli, np. Garaże System.

Drugorzędnymi sprawami jest oczywiście kolor garażu, czy spadek dachu, choć i tu warto na chwilę się zastanowić. Zdecydowanie warto postawić na garaż, który podobny jest do naszego domu mieszkalnego. Tak samo wygląda sytuacja z dachem. Warto także wiedzieć, że dach dwuspadowy jest nieco droższy niż jednospadowy (płaski).


Podsumowując, najważniejszymi kwestiami, z którymi trzeba się zapoznać przed postawieniem garażu, są kwestie prawne. Musimy wiedzieć, czy chcemy garaż na zgłoszenie, czy konieczne będzie pozwolenie na budowę. Następnie określamy, w jaki sposób garaż nasz będzie się prezentować.